Оксана Забужко: Державу можемо несподівано втратити до кінця року

Українцям намагаються нав’язати віртуального кандидата у президенти, що є технологією. Про це сказала письменниця Оксана Забужко в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV, пише Gazeta.ua. «Всі підстави для дуже високого рівня тривожності в суспільстві безумовно є. І безумовно, давайте не приховувати цього самі від себе, ризик втратити зовсім несподівано і непомітно сьогодні державу, яку з-під нас можуть висмикнути уже до кінця року, як килимок із-під ніг. Цей ризик існує. З минулого понеділка отримую масу інформації із західних джерел, видань, медій. Отримую сигнал тривожності – репутація України зараз тріщить.

Після Майдану, тої відсічі, яку Україна дала російській агресії, всі оці чотири з гаком роки було круто, подорожуючи по світу, бути українкою. Було почуття гордості за свою країну і відчуття поваги, з якою на тебе дивляться, як на представницю своєї країни – як друзі так і вороги. Зараз ось це почуття остраху перед тим, що нація готова вибрати comedian (комік, клоун), який в жодному інтерв’ю жодному з західних видань не спромігся відділити себе від свого персонажа. Це почуття: «Що за нація? Що за люди? Що за суспільство? Що за країна? Вони якісь несерйозні?».

Так, це технологія. Поза всяким сумнівом, Україна сьогодні стала знову в черговий раз на передньому краї ось цієї глобальної війни (називайте її гібридною). На нас ставиться безпрецедентний експеримент. А головне – ось це роздування, вкидання певних мемів, нагнітання невдоволення. І в кожному прикладі є російський слід. Технології, які апробуються сьогодні на Україні. Я би сказала, виборча кампанія Володимира Зеленського, вона почалася не 3-4 місяці тому, не в Новорічну ніч, вона почалася всі 15 років тому. І всі ці 15 років ось це розкручування симпатичного образу Василя Голобородька, який збирається все змінити і з яким асоціюють його виконавця. Відбувається підміна. Вперше, саме тепер і саме в Україні», – сказала вона. Забужко назвала кандидата Зеленського «голограмою».

«Володимир Зеленський – це сума певних позитивних емоцій, зв’язаних із шоу-бізнесом, гумором, усмішкою, рекламою. Це ось той віртуал, який з другого боку впроваджує непомітно і не нав’язливо дуже агресивну мову ненависті устами свого персонажа. Ви взагалі в курсі, чим закінчується «Слуга народу»? Розстрілом парламенту. Це реклама розстрілу парламенту. В українському просторі вкидається ось такий дискурс, котрий і називається каналізацією агресії. І це також технологія. Це атака на те почуття солідарності, єдність, яку ми вибороли кров’ю на Майдані і в боях. Ми дуже і дуже вразливі сьогодні», – заявила письменниця.

Facebook Комментарии