Прощена неділя в 2020 році якого числа

Останній день масляного тижня називається прощеною неділею. В цей день прийнято просити вибачення один у одного за всі образи, спричинені на протязі року.
Чому? «Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець.» (Мф. 6:14)
Скільки можно прощати? «Петро приступив тоді та запитався Його: Господи, скільки разів брат мій може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз? Ісус промовляє до нього: Не кажу тобі до семи раз, але аж до семидесяти раз по семи!» (Мф. 18 21-22)

«Прощення просимо, ласкаво роздаємо» — з цих слів починається останній день перед Великим постом. Традиція просити вибачення у всіх, не лише рідних і близьких, а всіх, з ким зіштовхує життя – за заподіяні образи і гріхи дала цього свята особливе назва – Прощена неділя. У 2020 році Прощена неділя буде відзначатися 1 березня

Дата свята

Прощена неділя – один з тих свят, що безпосередньо пов’язані з Великоднем, а тому і дата у нього «плаваюча». Тобто нам доведеться заздалегідь дізнаватися, якого числа Прощена неділя.
Це свято завершує місяць підготовки до Великого посту; Прощена неділя — останній день, коли дозволена скоромна їжа, тобто віруючі можуть дозволити собі в цей день масло, яйця, сир, сир, молоко. Наступного за Прощеною неділею день – понеділок – починається найскладніший, самий довгий піст в християнстві.
У 2020 році Прощена неділя відзначається 1 березня. 
Знаючи дату Пасхи, можна самостійно розрахувати дату Прощеної неділі. Достатньо лише відрахувати назад сорок днів від головного християнського свята. Так як Великдень в 2020 році випадає на 19 квітня, то Прощена неділя припадає на 1 березня.

Традиції Прощеної неділі

Головна традиція православного свята – просити прощення за можливі образи. Починаючи з прохання про прощення будь-яку зустріч, віруючі готові проявити таку ж милосердя і до інших, відповідаючи «я тебе прощаю» на всі зустрічні прохання. Попросити – і отримати прощення, значить очистити душу перед Великим пістом, зосередитися на мислячи про духовне, а не плоті, і нарешті з чистою душею і серцем зустріти Великдень.

Прощена неділя в 2018 році якого числа

Важливий і другий звичай, якого прагнуть слідувати усі християни – в цей день бажано неодмінно відвідати церкву, побувати на заутрені, а краще – очистити душу на сповіді. Адже, за церковним каноном, очищення і благодать, за ним наступна, можливі тільки в тому випадку, якщо у віруючого світ на серце і спокій в душі. А досягти цього можна лише щиро попросивши вибачення за свої гріхи і так само щиро пробачивши за образи інших.

Народні традиції

У народі Прощена неділя частіше називається інакше – Масляна. Веселий, знайомий всім нам свято проводів зими і є той самий церковний свято передодня Великого пісту.
Прощання з морозом, проводи зими і зустріч довгожданої весни, пограниччі між холодом і теплом, день, коли сонце повертає тепло – все це Масляна, один з найулюбленіших у народі свят.
Строго кажучи, ставити знак рівності між Масницею і Прощеною неділею не зовсім вірно. Масницею називаю всю Сиропусний тиждень (Сирну седмицю, як зазначено в богослужбовому уставі), а Прощена неділя – це тільки один, останній день підготовки до Великого пісту. Однак за століття ці два поняття настільки міцно сплелися в народних традиціях, що сьогодні кажучи Масляна ми маємо на увазі Прощена неділя і навпаки.
Чому ж нам так полюбилася Масляна? Нестримним веселощами, піснями і танцями, конкурсами та призами, традиційним спаленням опудала і, звичайно ж, млинцями – золотистими, з начинками і без, з гарячим чаєм або сбітнем. Млинці – справжній символ Масляної, без них не обходиться жодне свято, вони неодмінно стоять на кожному столі в кожному будинку.

Прощена неділя в 2018 році якого числа

Масляна або Прощена неділя – останній день, коли дозволено «скоромне», тобто їжа тваринного походження. Однак м’ясо весь тиждень перед пістом вже було під забороною вживати можна було лише яйця, рибу, молочні продукти, зокрема вершкове масло.
Ще одна традиція Прощеної неділі – прощання з покійниками. Вечір свята вважався часом поминання покійних: так, господині готували на вечерю кашу, причому в кількості трохи більше необхідного. Горщики та миски з недоїденою кашею на ніч ставили на підлогу біля печі – вважалося, що вночі «батьки», тобто померлі старші родичі, прийдуть пригощатися. До вечора ж жіноча половина родини відвідувала кладовищі. Жінки несли на могили рідних масляничні млинці, розкладали їх на землю і просили вибачення у небіжчиків. З поминанням завершувалося Прощена неділя.

Джерело

Дати та заходи, події та дні, свята у церковному календарі

2 березня, понеділок — Початок Великого посту

7 квітня, вівторок — Благовіщення

12 квітня, неділя — Вхід Господній в Єрусалим (Вербна неділя)

18 квітня, субота — Закінчення Великого посту

19 квітня, неділя — Пасха Христова — Великдень

28 травня, четвер — Вознесіння Господнє

7 червня, неділя — День Святої Трійці. П’ятидесятниця

28 липня, вівторок — День хрещення Київської Русі – України

19 серпня, середа — Преображення Господнє

Facebook Комментарии

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *