Верховна Рада пропонує штрафувати вчителів за булінг у класі. Скільки, хто та за що платитиме?

Останнім часом проблема булінгу часто виринає серед суспільно важливих тем у засобах масової інформації.

Ще у липні Парламент зареєстрував законопроект щодо протидії булінгу, направивши документ на детальний розгляд комітету. У ньому пропонується внести зміни до закону «Про освіту» (додати саме поняття «булінг») та до Кодексу України щодо адміністративних правопорушень (планують дописати статтю 173-4, де прописані штрафи за цькування). Якщо правки буде ухвалено, то вчителі фінансово відповідатимуть за допущене у класі цькування.

Однак є безліч вчителів, яких відверто обурює цей законопроект. Мовляв, батьки не виховують, а відповідати знову нам. Спробуємо розібратись, за що саме штрафуватимуть викладачів.

 Скільки «коштує» булінг зараз? 

Досі цькування школярами, що не досягли 16 років, визнавалось дрібним хуліганством. За законом адміністративна відповідальність за нього настає лише після досягнення особою 16-річного віку.

Офіційно хуліганством вважається публічне грубе порушення громадського порядку, а саме:

  • спроби зриву масового свята;
  • перешкоджання нормальному функціонуванню громадських установ;
  • стрілянина у повітря з вогнепальної зброї;
  • супротив діям поліції;
  • руйнування;
  • підпал.

Тож, фінансове стягнення, що «світить» неповнолітнім булерам за знущання з дітей – це накладання штрафу на їхніх батьків у розмірі 51 грн за неналежне виконання батьківських обов’язків. Істотніше покарання за цькування діти отримували лише у тих виняткових випадках, коли такі дії призводили до тілесних ушкоджень середньої тяжкості (тривалий розлад здоров’я) або тяжких та небезпечних для життя.

Якщо ж ідеться про регулярні синці, приниження, ізоляцію, зіпсовані речі та ряд психологічних проблем, спричинених булінгом, то вся ця негативна «палітра» лишається у категорії «дитячі розбірки».

 Ціна питання, у разі ухвалення поправок 

У законопроекті пропонується штрафувати тих осіб, які безпосередньо можуть вплинути на явище цькування, і автори документу вважають цими людьми батьків та вчителів.

Щодо батьків

Для батьків, діти яких беруть участь у булінгу, передбачене фінансове стягнення у розмірі 340–850 грн. Проте, якщо цькування відбувалося з особливою жорстокістю або повторно, сума штрафу складе вже 1700–3400 грн.

Штраф для вчителя

Попри побоювання більшості педагогів, штрафи отримуватимуть далеко не всі освітяни, у класах яких одні діти цькують інших. Оскільки булінг – вкрай поширене явище, до якого залучено чимало учасників, то виховні або профілактичні заходи не здатні повністю викорінити цькування.

Фінансове стягнення накладатиметься лише на викладачів, які ігнорують скарги батьків або дітей щодо знущань. Покарання чекає й тих вчителів, які приховуватимуть випадки цькування від керівництва, батьків та інших інстанцій. Законопроектом також передбачене штрафування освітян, що «покривають» дії булерів або байдуже ставляться до неодноразового цькування над дитиною. Педагогам за таку поведінку у документі регламентовано штраф у розмірі 850–1700 грн.

Йдеться не про доповідні, які потрібно буде складати після кожної бійки дітей, а про те, що замовчування булінгу має стати невигідним для дорослих.

Поліція повинна контролювати вхід у школу, щоб діти не могли пронести нічого небезпечного. Також має бути людина на місці заступника директора школи, яка має відповідати за фізичний вплив на дітей, інформаційний та екологічний, – прокоментував важливість контролю над дітьми співавтор законопроекту Олександр Співаковський – голова парламентського комітету з питань освіти та науки.

Проте, ще незрозуміло як і, власне, хто визначатиме ініціатора булінгу, батьків котрого штрафуватимуть. Адже часто агресор цькує жертву чужими руками, розпалює ворожнечу, однак сам залишається, так би мовити, поза грою.

Світовий досвід щодо покарання за булінг пропонує безліч шляхів розв’язання цього питання. До прикладу, в одній із канадських провінцій штрафи накладають навіть на свідків цькування, які не розповіли про це відповідальним особам або тим, хто може втрутитися у ситуацію.

джерело

Facebook Комментарии