Чому на всіх континентах різні розетки? | | PROSVIT

Чому на всіх континентах різні розетки?

Коли мова заходить про електрику, про глобалізацію можна забути.

Навіть у Євросоюзі, де ходить одна валюта, електричні розетки зустрічаються різні. Тому, збираючись закордон, доводиться поповнювати багаж перехідником або шукати його вже при приїзді. Причина тому — історичний фактор.

В епоху електрифікації винахідники різних країн пропонували свої варіанти оптимальних розеток; по всьому світу будувалися різні види електрогенераторів. А національні компанії, які займаються монтажем електромереж, постачали свої прилади, відповідні до цих мереж. Відповідно, впроваджувалися різні види штепсельних роз’ємів і розеток і проектувалися свої мережі. Розробки інших країн повністю ігнорувалися.

Впливала на розробку розеток і доступність матеріалів. Наприклад, під час Другої світової війни у Великобританії придумали трехштекерную вилку з коротким мідним плавким запобіжником. Така конструкція дозволяла заощадити запаси міді для військових потреб.

Зараз, згідно однієї класифікації, виділяють 12 типів розеток, згідно з іншою — 15. Причому розетки одного типу іноді приймають вилки іншого. Однак, дізнавшись, що в країні, куди ви збираєтеся, такий же тип розетки, як і вдома, — не поспішайте радіти! Це рішення тільки половина проблеми. У різних частинах світу напруга і частота струму можуть розрізнятися.

Класифікація видів розеток і вилок в різних країнах світу

Найбільш поширені два стандарти: європейський — 220-240 В при частоті 50 Гц і американський — 100-127 В при частоті 60 Гц. Не варто перевіряти, що буде, якщо електроприлад, що працює від 100-127 В, включити в розетку з 220-240 Ст.

В деяких країнах взагалі слід тримати вухо гостро. Наприклад, у більшості районів Бразилії використовується 127 В, але на півночі країни зустрічається 220 Ст. в Японії напруга скрізь однакове — 110 В, частота різна: на сході використовується 50 Гц, на заході — 60 Гц.

Причина проста: спочатку для Токіо закупили генератори німецького виробництва з частотою 50 Гц, а незабаром після цього в Осаці поставили американські з частотою 60 Гц.

Можливо, коли-небудь і буде прийнятий єдиний стандарт. Універсальна розетка для всіх типів вилок вже розроблена. Але поки це справа кожного — встановлювати її чи ні. До того ж спочатку треба прийти до єдиного стандарту напруги.

А це впирається у величезні фінансові витрати на переобладнання та переоснащення трансформаторних підстанцій, заміну розеток і вилок.

* Напруга 100-127 В при частоті 60 Гц використовують США, Канада, Японія, Мексика, Куба, Ямайка, частково Бразилія та інші країни.

* Напруга 220-240 В з частотою 50 Гц використовується в більшості інших країн, але і при однакових параметрах вид розеток може сильно відрізнятися.

Ось короткий опис деяких з них:

Типи А і В — американська розетка

Тип B відрізняється від A наявністю третього отвору — воно призначене для заземлюючого штиря. Такі розетки, як можна здогадатися з назви, були придумані в США і поширені на території Північної, Центральної і частково Південної Америки, а також Японії та деяких інших країн.

Типи С і F — європейська розетка

Так само, як A і B, типи C і F відрізняються між собою тільки наявністю заземлення — воно є у F. Європейська розетка використовується в більшості країн Євросоюзу, а також в РФ і СНД, Алжирі, Єгипті та багатьох інших країнах.

Тип G — британська розетка

У Великобританії розетка має три плоских отвори, і з’явилася ця конструкція не просто так. Справа в тому, що під час Другої світової війни країна відчувала дефіцит міді. Тому був розроблений штепсель з коротким мідним запобіжником і трьома штекерами. Крім Великобританії така ж розетка використовується на Кіпрі, Мальті, у Сінгапурі та інших країнах, що випробували на собі вплив Британської імперії.

Тип I — австралійська розетка

Цей тип розетки можна зустріти не тільки в Австралії, але і в Новій Зеландії, на Фіджі, островах Кука, у Кірібаті, Нової Гвінеї, Самоа і іноді в Китаї, де також поширені типи А і С.

Тип H — ізраїльська розетка

Тип H використовується тільки в Ізраїлі та Палестині, причому штирі вилки можуть бути як круглими, так і плоскими — це залежить від того, коли прилад був зроблений. Плоска форма розетки була у старої техніки, але нові розетки підходять до двох варіантів.

Тип K — данська розетка

Ця розетка може сміливо претендувати на звання «найбільш гостинних» у світі — її конструкція нагадує усміхнене обличчя. Крім Данії та входить до її складу Гренландії тип К використовується в Бангладеші й на Мальдівах — втім, там поширені відразу кілька типів розеток.

На щастя, усі ці відмінності не зіпсують ваш відпустку або ділову поїздку — потрібно лише заздалегідь придбати відповідний перехідник.

Джерело

Facebook Комментарии

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *