7 небезпек хронічного недосипання | PROSVIT

7 небезпек хронічного недосипання

Наше божевільне століття пред’являє до людини особливі, іноді, нереально високі вимоги. У спробі встигнути якомога більше, ми крадемо час, відведений на сон. Не так вже важливо, що примушує нас нехтувати повноцінним нічним відпочинком, передбаченим для нас матінкою-природою: перфекціонізм і прагнення встигнути зробити більше, ніж інші, або просто банальна неорганізованість. День за днем ми вирушаємо спати далеко за північ, обіцяючи собі завтра обов’язково лягти раніше. Проте і завтра все повторюється. Якими наслідками агукатиметься недостатній час, відведений для повноцінного сну? Дізнайтеся детальніше, чим небезпечний хронічний недосип?

Небезпека 1. Недосип — перший ворог краси
Це звучить майже як гасло, і, проте, це правда. Ніщо так швидко не позначається на стані шкіри, волосся і загальному враженні, яке робить наша зовнішність на оточення, як безсонна ніч. І якщо якісна і дорога декоративна косметика допоможе приховати нездоровий колір обличчя під штучним рум’янцем, то втрату пружності шкіри і появу «мішків» під очима замаскувати набагато складніше.

Коли ми боремося зі сном, наш організм починає синтезувати гормон стресу — кортизол. Побічним ефектом його дії на організм є руйнування білкового з’єднання, яке забезпечує шкірі належну пружність.

Недосип, що набуває систематичного характеру, неминуче призводить до появи ознак передчасного старіння. Якщо врахувати, що при цьому зростає ризик придбати декілька зайвих кілограмів, перспектива стає і зовсім сумною.

Небезпека 2. Коли не сплять, вони їдять
На жаль, їдять, коли не сплять, не лише ведмедики і тигренята в зоопарку. Коли ми відмовляємо собі у відпочинку, в організмі починає активно синтезуватися грелін. Це, як можливо, ви вже здогадалися, ще один гормон. Він «будить» апетит. І робить це дуже не вчасно: обмінні процеси в цей час уповільнені, з’їдені ніччю смакоти, день за днем відкладаються у виді жирових відкладень саме там, де і «звикли» — у кожного своя проблемна зона. Таким чином, позбавляючи себе сну, ми ризикуємо набрати зайву вагу, яка провокує розвиток багатьох небезпечних захворювань.

Проте, небезпечна не лише їжа, але напої, якими ми маємо звичку підбадьорювати себе вночі. Навіть «стара — добра» кава у великих кількостях може завдати шкоди вашому здоров’ю, а вже надмірне вживання різноманітних енергетиків, яким віддає перевагу молодь, може набагато швидше негативно позначитися на вашому фізичному стані.

Небезпека 3. Недосип — серйозна загроза здоров’ю
Чи треба говорити, що хронічний недосип відбивається на нормальній роботі усього організму. Скорочення часу нічного сну є чинником, що провокує розвиток захворювань серцево-судинної системи:

серцевій недостатності;
інфаркту міокарду;
гіпертензії.

Крім того, порушення обмінних процесів призводить до підвищення рівня цукру, що викликає викид в кров додаткового інсуліну. Організм, намагаючись нейтралізувати надлишок цього гормону, запускає процеси, які призводять до розвитку діабету II типу.

Оскільки недолік сну вкрай негативно впливає на баланс гормонів, регулярні недосипання можуть викликати зниження імунітету і навіть розвиток деяких видів злоякісних новоутворень.

Статистичні дані свідчать, що у людей, котрі нехтують повноцінним нічним сном, середня тривалість життя істотно коротша, ніж у тих, хто спить не менше 7-8 годин на добу. Невже має сенс працювати буквально день і ніч, якщо при цьому зростає ризик не дожити до пенсії?

Небезпека 4. Втрата уваги, концентрації і пам’ять
Чи треба говорити, що регулярний недосип завдає удару, передусім, по центральній нервовій системі. Знижується здатність до концентрації, зосередженості, погіршується увага і пам’ять. І це не дивно. Адже саме під час сну в мозку відбувається «обробка» даних. Інформація, отримана вдень, повинна засвоїтися поки ви спите.

У відсутності або при недоліку часу на сон, пам’ять помітно погіршується, адже відбувається порушення когнітивних процесів.

Інформація, звичайно, десь відкладеться, але витягнути її в потрібний момент буде дуже непросто. Чи можна в цьому випадку говорити про успішне навчання і блискуче здану сесію або своєчасно і якісно виконану роботу?

Небезпека 5. Зниження сексуальної активності
На тлі перевтоми, викликаної недосипанням, нерідко має місце зниження сексуальної активності. Провиною всьому знову підступні гормони: організм, що перевтомлюється, гальмує вироблення тестостерона, знижується лібідо. Людям, котрі нехтують сном, як правило, не до любовних переживань, організм економить сили. Можливо, безсонні ночі, повні любовного томління, — це дуже романтично, проте недолік сну може дуже негативно позначитися на інтимній сфері.

Небезпека 6. Недосип — це стрес, депресія, апатія
Недостатня тривалість сну не лише призводить до погіршення пам’яті, але і уповільнює практично усі прояви мозкової активності. Знижується швидкість реакції, людина починає зазнавати утруднення, якщо треба зіставляти дані і робити певні висновки, приймати рішення. Іншими словами, регулярне недосипання відгукнеться зниженням аналітичних здібностей. А це означає, що навіть якщо ви дуже крутий геймер, відсутність повноцінного відпочинку незабаром агукатиметься: віртуальному супротивникові все простіше буде здобувати над вами перемогу.

Про серйозніші наслідки недосипу не хочеться навіть думати: водій, що хронічно недосипає, на дорозі — потенційна загроза для усіх, хто може виявитися поблизу, в стресовій ситуації його реакцію передбачити украй складно. Емоційна сфера страждає не менше: перевтома, викликана недосипанням, збільшує ризик депресивних станів, з’являється апатія. Не хочеться нічого. У кращому випадку, хочеться спати.

Небезпека 7. Перевтома може викликати безсоння
Навіть якщо ваше щоденне недосипання викликане найоб’єктивнішими причинами, перевтома, яка накопичується день за днем, може викликати серйозні проблеми із засипанням. Як це не парадоксально, саме недолік часу на сон може спровокувати безсоння. Можливо, вам знадобиться звернення до фахівця і прийом седативних препаратів. Проте не варто призначати їх собі самостійно. Якщо у вас саме така проблема, спробуйте:

перед відходом до сну не читати і не дивитися нічого, що може порушити вашу душевну рівновагу;
здійснювати вечірні прогулянки на свіжому повітрі;
прийняти розслабляючу ванну;
провітрювати кімнату або залишати на ніч відкритим вікно;
випити теплого молока з медом (чаю з м’ятою, ромашкою або мелісою);
якщо захоплюєтеся йогою, можна виконати розслабляючі вправи.
Також варто детальніше розглянути питання управління вашими біологічними годинами для вирішення питання безсоння.

Щоб хронічний недосип залишився у минулому
Не варто думати, що недосип — доля неорганізованих, нічого не успішних невдах або молоді, що віддає перевагу нічним тусовкам над нормальним сном. Увесь ритм сучасного життя підштовхує нас до того, що ніч — час не менш активний, ніж день. Цілодобово працює інтернет і телебачення, та і величезна кількість супермаркетів не закриває дверей на ніч. Ритм сучасного життя нерідко вимагає від нас майже неможливо: більше працювати, більше розважатися, отримувати більше інформації.

Як вирватися з порочного кола і повернутися до нормального режиму? Візьміть відгул, підіть у відпустку або на лікарняний. І дайте собі можливість нормально виспатися.

 

 

джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *