Чому у жінок ростуть борода і вуса, і як позбутися від цієї недуги

Поради від постраждалих красунь.

Я жінка і голюся: коли діагноз на обличчі!

Чи доводилося вам зустрічати у своєму житті дівчат, у яких на обличчі ростуть волосся точно з такою ж силою, як і чоловіків? На жаль, але таке явище буває, і воно дуже небезпечно для жіночого здоров’я. У цій статті ми розповімо про захворювання, яке називається гірсутизм. Ви дізнаєтеся, чому у жінок може рости борода і вуса, як позбутися від цієї недуги.

Гірсутизм: що це за захворювання?

Якщо у жінки виявляються збої в роботі ендокринної системи, то у неї починають посилено рости волосся на тілі – найбільше страждають живіт, груди, спина, вушні раковини, ареоли сосків, особа. Це відбувається тому що в організмі жінки починає вироблятися більше гормонів, які повинні переважати у чоловічої половини людства, а ось жіночих гормонів стає мало, а в такому разі волосяні фолікули починають функціонувати дуже активно.

Гірсутизм у представниць прекрасної статі не часте явище. Як свідчить медична статистика, захворювання зустрічається приблизно у 5% жіночого населення планети. Дамам доводиться все життя боротися з неприємними проявами, приймаючи медикаментозні препарати, застосовуючи всілякі дорогі косметологічні засоби і навіть звертаючись до хірургів.

У чоловіків такого захворювання бути не може. По відношенню до представників сильної половини людства доречно вживати слово гіпертрихоз, а не гірсутизм. Гіпертрихоз – це захворювання, при якому у жінки спостерігається надмірне оволосіння в різних частинах тіла, включаючи і ті, де ріст волосся не залежить від кількості що виділяється організмом андрогену. Таке захворювання може розвинутися і у представників сильної половини людства, і у жінок, а гірсутизм – це виключно жіноча патологія.

Якщо гірсутизм розвинувся дуже важкій стадії, то в дами, крім волосяного покриву на шкірі, з’являються й інші зовнішні ознаки чоловічого тіла:

грубіє голос;

випадає волосся на голові;

груди починає зменшуватися;

а клітор, навпаки, збільшуватися;

з’являється висип на обличчі.

Далі ми більш детально опишемо, чому у жінки може розвинутися гірсутизм, як він буде себе проявляти і чим його лікувати.

Гірсутизм: причини

Гірсутизм у жінок може виникати внаслідок безлічі причин:

Дівчині діагностований полікістоз яєчників, з-за якого не тільки збільшується кількість волосся на тілі, але також розвивається безпліддя, ожиріння, порушується менструальний цикл.

У пані має місце синдром Кушинга – захворювання, при якому в надмірній кількості виробляються глюкокортикоїди. Найчастіше це відбувається з-за стресу, який вимушена тривалий час переживати жінка. При цьому захворюванні жінка стикається з ожирінням в області щік, під лопатками, у неї стає кругле обличчя, з’являються вугрі і стрії на животі, розвивається гіпертонія і цукровий діабет, вона стає психічно неврівноваженою людиною, у неї порушується менструальний цикл, і як наслідок — вона не може завагітніти.

Якщо жінка страждає від вродженої гіперплазії кори надниркових залоз, це означає, що у неї є схильність до гирсутизму. При цьому зменшується кількість кортизолу в крові, концентрація АКТГ, навпаки, збільшується, що провокує збільшення в розмірі кори наднирників і підвищення рівня андрогенів – гормонів, що провокують розвиток гірсутизму.

Наявність пухлин в організмі жінки може стати причиною збільшення волосяного покриву у неї на тілі та обличчі. Якщо є якесь новоутворення на внутрішніх органах, то крім гірсутизму, жінка ще стикається з низкою неприємних симптомів – вона починає лисіти, її менструальний цикл значно коротшає, вона стає безплідною, у неї зникає груди (поступово зменшується в розмірі), з’являється висип на обличчі.

Гірсутизм: симптоми

Як ми вже згадували раніше, основною ознакою гірсутизму є активне зростання пігментованих волосся, які відрізняються особливою жорсткістю і короткою довжиною, на обличчі, животі, спині, грудях, на ареолах молочних залоз, сідницях і стегнах.

Однак є ще і вторинні ознаки:

волосся і дерма стають сальними через дії андрогенів;

місячні йдуть нерегулярно, і жінка втрачає можливість стати матір’ю в майбутньому;

вона стає чоловікоподібною;

різко збільшується маса тіла;

голос з ніжного змінюється на грубий;

на скронях можуть з’явитися залисини;

посилюється лібідо;

груди стає маленькою;

розвивається ожиріння за чоловічим типом;

збільшується в розмірі клітор, а статеві губи, навпаки зменшуються;

перестає вироблятися піхвова змазка.

В залежності від того, наскільки сильно виражені симптоми гірсутизму у жінок, лікарі визначають ступінь розвитку захворювання і відповідне лікування.

Гірсутизм у жінок: форми

Гірсутизм може розвиватися у жінки в 3 формах:

Конституціональної – ця форма найчастіше обумовлено спадковою схильністю. У жінки розвивається підвищений оволосіння на тілі, але при цьому кількість андрогенів в крові не перевищується, їх рівень цілком нормальний. Така форма гірсутизму відноситься більшою мірою до дівчат, які проживають в східних і середземноморських країнах.

Екзогенної – ця форма гірсутизму може розвинутися у жінки після того, як їй в надмірній кількості введуть у кров андрогени. Такі процедури можуть робити вагітним жінкам, жінкам, які перебувають у клімактеричному віці, які дуже сильно обмежують себе в харчуванні, щоб схуднути.

Ідіопатичною – форма гірсутизму, при якій фахівці не можуть встановити причину, за якої виникло захворювання.

Гірсутизм: діагностика

Якщо ви виявили у себе симптоми гірсутизму, то вам потрібно обов’язково звернутися за допомогою до ендокринолога, щоб він провів необхідні діагностичні процедури. Перше і головне, що повинен зробити ендокринолог – визначити, в якій кількості у вас в крові містяться деякі біологічно активні речовини:

Тестостерон (рівень цього гормону в нормі повинен становити 20-80 нг/дл). Якщо показник знижений, значить у жінки полікістоз яєчників, або вона приймає Преднізолон і різні пероральні контрацептиви. Якщо концентрація тестостерону вище 200 нг/дл, мова вже може йти про пухлинному рості і розвитку гірсутизму.

Дегідроепіандростерон сульфат сироватки крові (ДГЕАС), виявлений в результаті аналізів на гірсутизм, свідчить про рівень секреторної активності надниркових залоз (наявності на них або в них пухлини).

Андростендіон сироватки – якщо рівень цього гормону підвищений, це говорить про гірсутизм і про супутніх захворюваннях яєчників.

Кортизол – якщо концентрація цього гормону при гірсутизмі збільшена, значить у жінки синдром Іценко-Кушинга.

Гонадотропіни – якщо є відхилення в ту або іншу сторону щодо їх кількості, то можна говорити про те, що розвивається полікістоз яєчників.

Після аналізу на гормони жінку відправляють на додаткові обстеження. Найчастіше їх вже призначає лікар, який повинен вилікувати першопричину, яка призвела до гирсутизму.

Гірсутизм: лікування

Гірсутизм, якщо його діагностують, повинна лікуватися комплексно. Наприклад, із зовнішніми проявами цієї недуги повинен боротися косметолог, щоб налагодити психіку жінці, потрібно, щоб з нею попрацював психолог, інакше вона ніколи не зможе відновитися інтимну і сімейну життя, адаптуватися в суспільстві.

Разом з цими лікарями даму повинні лікувати ендокринолог і хірург, які будуть усувати причину захворювання або консервативними способами, або оперативними. Також підключається дієтолог, який пропише дамі спеціальну дієту, щоб вона поступово позбавлялася від надлишкової маси тіла і цапоподібного статури. Згідно відгуками жінки, що зіткнулися в гірсутизмом, лікування проводиться циклами по півроку кожен. Після кожного курсу лікування потрібно обов’язково здавати аналізи на гормони.

Як лікувати гірсутизм медикаментозно?

Медикаментозна терапія гірсутизму включає в себе прийом певних груп лікарських препаратів:

Потрібно приймати пероральні контрацептиви, які надають з антиандрогенний ефект, вони використовуються у тому випадку, якщо захворювання було викликано захворюваннями яєчників або воно має ідіопатичний характер. Вони зменшують кількість тестостерону за 90 днів місяців (можливо, й раніше) і усувають симптоми гірсутизму. До числа найбільш ефективних препаратів при гірсутизмі відносять «Діані-35» та «Жанін».

Якщо жінка не може з якоїсь причини (частіше з-за поганого стану здоров’я) приймати вищевказані препарати для лікування гірсутизму, то їй призначають медроксипрогестерон, який колеться внутрішньом’язово 1 раз кожен 3 місяці по 150 мг. Але цей препарат заборонений в тому випадку, якщо жінка вагітна. Ці лікарські засоби заборонено вживати, якщо жінка носить дитину.

Обов’язково призначаються антиандрогенни препарати для жінок від гірсутизму, але у них є побічні ефекти, тому вони підходять тільки в тому випадку, пероральні контрацептиви не дали результатів.

Жінці потрібно буде приймати і протидіабетичні засоби, якщо саме підвищений цукор у крові викликав гірсутизм. Лікуватися при цьому можна «Сиофором».

Якщо причиною гірсутизму стали захворювання наднирників, то жінці призначають «Верошпірон».

Гірсутизм: народні засоби для лікування

Якщо ви належите до числа жінок, які не бажають приймати гормональні препарати, можете спробувати полікуватися від гірсутизму народними засобами, тому що це, принаймні, безпечно. Тільки врахуйте, що швидко вилікувати гірсутизм такими методами неможливо. Потрібно, щоб хоча б рік пройшов регулярного прийому народних засобів. Крім того, нетрадиційна медицина не здатна повністю вилікувати від захворювання, вона може тільки сповільнити утворення нових волосся, але самі волоски не зникнуть повністю.

Які рецепти можна використовувати, щоб готувати собі ліки:

Візьміть волоський горіх, щоб вичавити з нього сік: вам потрібні плоди, які ще не до кінця дозріли, подрібніть зелену горіхову шкірку і стисніть її в руках. З’явився в результаті видавіть сік і відразу випийте, він посприяє м’якого видалення небажаного волосяного покриву. Зробивши 3 процедури, ви вже зможете побачити результати.

Приготуйте відвар дурману. Залийте 4-ма склянками води коріння, листочки рослини і його стебло, доведіть до кипіння і проваріть не менше 60 хвилин. Протирайте цим засобом місця, де сильно ростуть волосся, але тільки будьте обережні при цьому, тому що дурман – рослина, що відноситься до отруйних. Пити цей відвар можна.

Зробіть самостійно депілятор: візьміть по 30 г окису цинку і крохмалю, також вам знадобиться 60 г сульфату барію. Приготуйте однорідну густу кашку з цих хімічних речовин, простежте, щоб у ній не було грудочок. Нанесіть засіб на шкіру, яку слід завчасно протерти якимось очисними тоніком, протримаєте приблизно 8 хвилин, потім волоски можна буде легко і просто видалити. Можна змішувати для депіляції по 10 г сульфату натрію з крохмалем, а також додайте 6 г гліцерину. Змащуйте цією кашкою обличчя, тримайте маску 10 хвилин. Після цього вмийтеся теплою водою, ви побачите, що разом з маскою в раковині будуть лежати і волоски, які відпали.

Як вилікувати гірсутизм хірургічним методом?

Під хірургічним способом лікування гірсутизму ми маємо на увазі не тільки оперативне втручання в черевну порожнину, щоб видалити звідти пухлини та інші новоутворення, але також і косметологічні процедури, які проводяться під наркозом спеціальними медичними пристосуваннями. Що це може бути:

знебарвлення волосся на тілі;

вищипування волосся з різних ділянок тіла;

видалення волосся воском;

електроліз;

лазерне видалення волосся.

Однак, щоб повністю позбутися гірсутизму, бажано разом з хірургічним способом лікування поєднувати консервативний.

Гірсутизм у дівчат: наслідки

Якщо не лікувати гірсутизм, то можуть виникнути такі ускладнення:

Розвинеться цукровий діабет.

Жінка втратить здатність до виношування вагітності (запліднення буде відбуватися, то вагітність буде зриватися).

Жінка взагалі може стати безплідною.

У жінки може розвинутися ожиріння.

На шкірі з’являться численні висипання і лупа.

Профілактика гірсутизму

Щоб ніколи не зіткнутися з гірсутизмом, маючи до нього схильність, жінкам рекомендується дотримуватися деякі профілактичні заходи:

насамперед, змініть свій раціон, якщо харчуєтеся нераціонально і незбалансовано – намагайтеся більше їсти продукти, в яких міститься багато клітковини, відмовтеся від смажених страв, консервованих овочів, не їжте все, що занадто гаряче і гостре;

постійно контролювати свою масу тіла;

вам протипоказані будь-які фізичні навантаження, а також стреси;

відмовитися від шкідливих звичок (куріння і алкоголю);

двічі на рік проходити обстеження у гінеколога;

своєчасно лікувати захворювання щитовидної залози, печінки, наднирників.

При всій неприємності такого захворювання, як гірсутизм, потрібно відзначити, що воно не небезпечно для життя. Якщо його правильно лікувати, що можна дуже легко і просто відновити менструальний цикл, завагітніти, змінити свою зовнішність на краще за 1 рік продуктивного лікування. Ваше завдання – проявити наполегливість і терпіння протягом усього часу лікування.

джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *