Відтепер, щоби купити щось чи переслати гроші через банк, треба довести їх легальність

Нові правила докорінно змінюють підходи банків до перевірки та вивчення клієнтів,

Набрала сили постанова НБУ №42, що передбачає зміни до положення про здійснення банками фінансового моніторингу.

Нові правила докорінно змінюють підходи банків до перевірки та вивчення клієнтів, пише ЗМІ

Банки зобов’язали здійснювати фінансовий моніторинг за європейськими стандартами. Тепер клієнтам треба буде доводити легальність доходів, що в українських реаліях зробити непросто. Українці — вражені.

Докладніше про зміни розповідає  виконавчий директор Незалежної асоціації банків України.

— Отже, з якими новими вимогами стикатимуться українці?

— Відтепер банки зобов’язані, окрім первинної процедури ідентифікації, перевірки паспорта та ідентифікаційного коду, вимагати також документальне підтвердження джерел походження коштів клієнтів. Цього вимагає більш ризико-орієнтований підхід, який передбачає перевірку не лише на етапі встановлення ділових відносин, а й протягом усього періоду обслуговування клієнта в банку. Це все необхідно, щоби не допустити операції, які не відповідають виду діяльності клієнта або ж розміру легальних доходів.

Як відомо, в Україні придбати товар вартістю понад 50 тисяч гривень можна тільки в безготівковій формі. Тому, прийшовши у банк оплатити кількасот тисяч гривень за нову машину чи квартиру, і маючи змогу підтвердити лише кількатисячну зарплату, людина, найімовірніше, отримає від банку відмову в проведенні операції. Те ж стосується розміщення коштів на депозиті, переказу грошей та інших операцій.

— З іншого боку, звіту про походження 200 гривень у банках ще не вимагають. Операцій на яку суму стосується нововведення?

— Поки що реальність така, що в кожному банку по-своєму налаштований так званий комплаєнс-контроль — контроль на відповідність клієнта внутрішнім і зовнішнім правилам, яких має бути дотримано в операціях клієнта за участю банку.

Наразі один банк затверджує внутрішніми документами обов’язковість перевірки операцій на суму від 50 тисяч гривень, другий — від 200 тисяч, третій — від 300 тисяч. Постанова Національного банку не встановила чіткі критерії в цьому сенсі. Банки повинні забезпечити рух через них тільки легально здобутих коштів, але як домогтися цього результату — залишено значною мірою на їхній розсуд.

Нині ми працюємо над тим, щоб якось уніфікувати ці налаштування. Інакше постанова НБУ №42 стане джерелом для недобросовісної конкуренції — клієнти перебігатимуть від банків із жорсткішим комплаєнс-контролем до тих, які мають більш поблажливий.

— А якими саме документами можна підтвердити легальність своїх грошей?

— Якщо кошти отримані від продажу власності, то це договір купівлі-продажу. Якщо ви справді продали машину чи квартиру за мільйон гривень легально, то у вас же будуть документи про це, чи не так? Якщо отримали спадщину, то точно маєте документ про отримання спадщини. Якщо це заробітна плата, то потрібна довідка з місця роботи, що це зарплата.

— Чимало клієнтів, щоби скористатися коштами, заробленими без сплати податків, вкраденими чи ще якось нелегально отриманими, намагатимуться обманути банки. Фальшиві довідки, підроблені договори купівлі-продажу…

— У всіх банках у наш час потужно працює власна служба безпеки, є контакт із відповідними державними структурами. Шанси обманути банк фальшивими документами — мізерні, шанси бути викритим — величезні.

Залежно від конкретних обставин можна, як мінімум, втратити можливість надалі обслуговуватися в банку, який людині найбільше зручний. А як максимум — служба безпеки викличе поліцію, і долю фальсифікатора визначатимуть правоохоронні органи та суд.

— А якщо банк дуже цінує багатого клієнта з непідтвердженою легальністю доходів?

— Теоретично змова між якимсь посадовцем банку і клієнтом можлива, але практично це вже дуже проблемні речі, на які, цілком очевидно, абсолютна більшість банківських працівників не погодиться. Тому що, взявши клієнта з сумнівними коштами, банк під час перевірки НБУ повинен довести обгрунтованість своєї дії. А якщо він не зможе це зробити, то потрапить під серйозні санкції. А нині штрафи за порушення в питаннях фінансового моніторингу дуже великі.

— Які враження від практики перших тижнів застосування постанови №42?

— Запровадження норми про обов’язковість підтвердження легальності коштів шокує наших громадян. Люди просто не готові до цього, сприймають новацію дуже болісно, гостро.

Та що там клієнти! У нас багато працівників банків не розуміють цієї потреби. Кажуть: “А навіщо ми будемо таке питати в клієнта, якщо ми давно його знаємо, він давно в нас обслуговується і ми не мали з ним ніяких проблем? Нам просто ніяково вимагати в нього розповісти, де взяв ці гроші”.

— Може, це просто неправильне нововведення як на українські умови?

— Правильне. Це стала європейська практика. Кожен із нас не має ні найменших підстав сподіватися жити в заможній і правовій країні, не беручи участь у процедурах, які забезпечують високий рівень законності у країні — через сплату податків, через обмеження можливостей фінансувати тероризм тощо.

джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *