Робочі зошити: чи потрібні вони школярам

Зошити візуалізують завдання і викликають інтерес

Напередодні нового навчального року багато батьків, які отримали добровільно-примусові рекомендації на покупку робочих зошитів з різних предметів, починають поглядати в бік прилавків з першовересневого ярмарками і придивлятися до таких додаткових матеріалів.

Думки з приводу їх придбання часто не збігаються в учасників процесу. Одні вважають, що без них неможливо продуктивно працювати: для першокласників це можливість розфарбовувати, вирізати і заповнювати, поки не сформувався навик писати, а дітям старшого віку вони замінюють відсутність прикладної складової на уроці. Інші ж вважають їх даремно витраченими грошима, посилаючись на те, що вдома лежать такі зошити з минулих років, списано з яких кілька сторінок.

ЗНАННЯ, АБО ГРОШІ НА ВІТЕР

Батьки і вчителі, як правильно, незадоволені, якщо зошити рекомендують купувати занадто настійно, адже це влітає в копієчку. Тим більше що доцільність такої покупки часто «шкутильгає»: іноді за рік в ній списана всього пара сторінок, а іноді діти перевантажені, і заповнення зошитів задають додому.

«Зошит з основ здоров’я для 7-го класу купували за ціною близько 20 грн, в рамках підготовки до навчального року. Викинули повністю чистим! І це вже не в перший раз», – говорить мама і вчитель київської школи Тетяна Литвиненко.

«Коли у тебе зошит з ОБЖ, географії, хімії, англійської/французької, біології – і все це на один день, а ще конспект, контурні карти, прочитати параграф і відповісти на питання, а ще – спортивні гуртки, додаткові заняття з англійської, я вважаю за краще дати дитині хоч годину відпочити. І заповнюю зошити сама», – говорить киянка Олена Парфьонова.

ЦІНА ЗАПИТАННЯ. В основному, за словами батьків, купувати рекомендують від 5 до 10 зошитів. На них йде від 200 до 1500 грн. «На звичайні зошити пішло 300-400 грн, на english flyhigh – близько 500 грн. Ми купували повний комплект, а списали в кожному зошиті 50-80%», – розповідає батько 6-класниці однієї з київських шкіл Максим Качаев.

Інша мама, Юлія Манятовская (Київ), розповіла, що віддала за робочі зошити 1300 грн, а Зінаїда Винниченко (також Київ) – вклалася в 300 грн. При цьому особливі емоції батьки висловлюють з приводу робочого зошита з читання/літератури.

«Сміявся, коли дізнався, що такий зошит треба купити. Для мене зошит з читання дорівнює зошиту з фізкультури, і так само безглуздо. Але нас переконали їх купити – аргументуючи тим, що ці зошити є своєрідною підготовкою до ЗНО», – говорить батько дніпровської школярки Ігор Божченко.

ЗА ЧИЙ РАХУНОК. Викликає питання і оплата додаткового матеріалу. «Як мати, я не проти покупки робочих зошитів. Але як платник податків я маю право почути, наскільки доцільно таке використання моїх грошей. Тільки один учитель моїх дітей, а їх у мене троє, за власною ініціативою намагався пояснювати батькам на зборах користь від зошитів», – говорить Наталія Слободянюк з Житомира.

ПОСІБНИК ЗАМІСТЬ ПІДРУЧНИКА?

Вчителі кажуть, що деякі зошити – гарна підмога для отримання додаткових знань, особливо якщо підручники залишають бажати кращого. «На уроках англійської без зошита працювати дуже важко, тому що в стаціонарних підручниках майже всі завдання – для усної роботи. У минулому році мої учні списали її повністю», – розповідає вчитель ЗОШ №2 м. Олександрії Людмила Орел. Хвалять вчителі також лабораторні/практичні зошити з хімії, фізики, географії і т. д.

ДЛЯ СЕБЕ. Є викладачі, які намагаються збагачувати урок, не провокуючи спустошення кишень батьків: вони спочатку купують екземпляр собі, для ознайомлення. «Я цікавлюся робочими зошитами, іноді купую собі один екземпляр. Ставлюся до цього, як до творчої роботи колег. Не бачу необхідності в постійному їх використанні на уроках», – вважає директор ЗОШ №5 Печерського р-ну Києва Світлана Олексюк.

Ольга Мірошникова розповіла, що теж часто купує робочі зошити тільки собі: «Зошит дозволяє сформувати певні навички, завдання для яких в підручниках відсутні. Іноді зошит друкований складена більш толково, ніж підручник. Адже вчителі не мають можливості вибрати підручник: який прислали, з таким і працюємо».

ІНШІ СПОСОБИ. Деякі фахівці вважають, що і без цієї допомоги є способи відпрацювати матеріал. «Наприклад, є багаторазові картки із завданнями і принтер на худий кінець, – пояснює свою точку зору Вікторія Лев з Донецької області. – Крім того, рівень у всіх різний: багатьом потрібно складніше завдання дати, а на дошці тільки три завдання можна одночасно вирішувати. Убога методичка і однобокий шаблон не на користь, гнучкий і різносторонній підхід з цими зошитами неможливий».

З такою думкою багато експертів не згодні – є зошити з різнорівневими завданнями, і дітям подобається в них працювати. До того ж картки можна використовувати епізодично, а ось про матеріали, віддруковані на принтері, відгуки і зовсім погані. «Де взяти принтер і папір? Хто буде заправляти і ремонтувати його? А час на це! Роздруківка 1 листа коштує 1-2 грн. Тому робочий зошит навіть вигідніший з точки зору економії», – говорять в адміністраціях шкіл.

ШЛЯХ: ВІД ВИДАВЦЯ ДО РЮКЗАКА

Методичні рекомендації до оновлених програм (наказ МОН №1009 від 19.08.2016 року) забороняють перевантажувати дітей (особливо 1-4 класів) роботою в зошитах з друкованою основою. Тому купувати їх чи не купувати – виняткове право батьків. Але якщо вирішили, що потрібно, краще робити замовлення самостійно: шукати точки або кооперуватися і купувати безпосередньо у видавництва. «Ми замовили зошити самі, з доставкою. Різниця з ціною в школі склала 80 грн на людину. І – це навіть не виробник, а Петрівка (книжковий ринок в Києві. – Ред.)», – розповідає киянка Тетяна Волошина.

У видавництвах ж кажуть, що вони зацікавлені в якості. «Ми працюємо з найбільш цікавими і затребуваними авторами, намагаємося щороку оновлювати продукцію, – каже генеральний директор харківського видавництва «Ранок» Віктор Круглов. – В основному 1 екземпляр робочого зошита коштує 10-30 грн. Найбільші тиражі у нас з математики та англійської, найменші – вузькоспрямовані, наприклад, робочі зошити для лівшів».

Джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *