У кого в Україні заберуть стипендії і як зміниться її розмір

Число стипендіатів планують зменшувати щороку, при цьому бюджет на стипендії не скоротять, в результаті студенти отримуватимуть більше

Міністерство фінансів пропонує посилити вимоги до стипендіатів і розділити академічні та соціальні стипендії. Перші – дістануться відмінникам і тим, хто демонструє особливі досягнення, а другі – тим, хто потребує матеріальної допомоги. Зараз в Україні стипендії отримує майже половина всіх студентів. Уже наступного року число стипендіатів хочуть урізати до 25%, а 2020-го – до 15%. Таким чином, кількість студентів зі стипендією скоротиться втричі. Щоправда, пропорційно збільшиться і розмір виплат.

Мінфін і студенти: що не подобається чиновникам в чинній системі

Заступник міністра фінансів Сергій Марченко ще торік виступив з ідеєю переглянути підхід до призначення стипендій. Ще минулого року для того, щоб отримувати матеріальну підтримку від держави у вигляді стипендії, досить було мати середній бал 4,0, при цьому одна п’ятірка «покривала» одну трійку. 75% бюджетників (або 45% від загального числа студентів) цю вимогу виконували. Цього року перейшли на систему рейтингів, які складають самі вузи.

Днями Сергій Марченко в одному зі своїх інтерв’ю «підігрів» питання скорочення кількості стипендіатів. За словами чиновника, поступово кількість таких студентів скоротиться з 45% до 15%. З огляду на, що бюджет при цьому скорочувати не планують, розмір виплат значно зросте.

1269724

Фото: архів

Зараз, впевнені в Мінфіні, стипендії не заохочують студентів вчитися краще, гроші платять абсолютній більшості бюджетників. При цьому «європейська практика», вважають чиновники, передбачає чіткий розподіл. Частина студентів отримують соціальні стипендії, тому що вони дійсно їх потребують, інша частина – отримує гроші за успішне навчання.

З таким підходом згодні і в Міністерстві освіти. «Ми вважаємо, що умови для отримання академічної стипендії повинні бути жорсткішими. Сьогодні вона дається кожному з трійкою. Ми вважаємо, що тільки ті, хто добре вчиться, повинні отримувати академічні стипендії», – анонсувала міністр освіти Лілія Гриневич минулого року.

«Дійсно потрібно змінювати чинну систему. Але потрібно чітко виробити позицію – кому і навіщо надається стипендія. Тоді вже можна обговорювати», – говорить експерт.

З позицією чиновників погоджується і частина експертного співтовариства. Експерт Реанімаційного пакету реформ Володимир Бахрушин впевнений: змінювати чинну систему дійсно необхідно, однак перед тим, як впроваджувати нововведення, необхідно чітко визначитися, навіщо потрібні стипендії і кому вони покладаються. «Дійсно потрібно змінювати чинну систему. Але потрібно чітко виробити позицію – кому і навіщо надається стипендія. Тоді вже можна обговорювати», – говорить експерт.

Як зміниться розмір стипендії

«Ми зацікавлені в тому, щоб збільшувати розмір стимулюючої академічної стипендії», – заявив днями прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Поступово, як підрахували в Міністерстві фінансів, розмір стипендії вдасться дотягнути до мінімальної зарплати. Наступного року, коли кількість стипендіатів скоротиться до 25%, розмір виплати піднімуть до 1700 гривень (наразі розмір мінімальної академічної стипендії – 1100 гривень).

1268971

Фото: архів

А вже 2020 року студенти отримуватимуть 3 723 гривні. Триразового підвищення стипендії планують домогтися за рахунок триразового зниження кількість студентів зі стипендіями. «Ми можемо вийти з прожиткового мінімуму (з 2018 року планується на рівні 1700 гривень. – Ред.) і наблизитися до мінімальної зарплати (з 2018 року 3,723 тисячі гривень. – Ред.). Тобто рівень повинен бути достатній для того, щоб цієї стипендії вистачало, щоб мати можливість проживати безбідно», – заявив Сергій Марченко.

«Ми можемо вийти з прожиткового мінімуму (з 2018 року планується на рівні 1700 гривень. – Ред.) і наблизитися до мінімальної зарплати (з 2018 року 3,723 тисячі гривень. – Ред.). Тобто рівень повинен бути достатній для того, щоб цієї стипендії вистачало, щоб мати можливість проживати безбідно», – заявив Сергій Марченко.

За словами представника Центру економічних стратегій Марії Репко, Україна в відсотковому співвідношенні витрачає на вищу освіту в середньому на 40% більше, ніж країни Європейського Союзу. При цьому на капітальні витрати (інновації, обладнання) в українській сфері освіти виділяється в відсотковому співвідношенні значно менше коштів: гроші йдуть на зарплати, стипендії та утримання приміщень. Людей з вищою освітою стає більше, але, як каже експерт, на продуктивності праці і ВВП це не позначається. Більш того, за словами експерта, через демографічну кризу в 90-х наразі випускників шкіл стає менше з кожним роком. За різними оцінками, до 80% випускників 2017-2020 років мають можливість вступити до університетів».

Джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *